ZEBRONICS ZEB-A20HD 19.5 Inch 1600×900 Pixels 60 Hz HD LED Monitor
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
About this item
- Panel Type: TN Panel
- Screen Resolution Type: Full HD
- VGA Support | HDMI
- Brightness: 300 Nits
- Anti-Glare Screen
- Response Time: 5 MS | Refresh Rate: 60 Hz
- HDMI Ports – 1
Technical Details
| Model Name | Zeb-A20HD LED |
| Color | Black |
| Display | 49.53 cm (19.5 inch) LED Display |
| Panel Type | TN Panel |
| Resolution | 1600 x 900 pixels |
| 3D | No |
| Resolution Type | Full HD |
| Form Factor | Flat |
| Display Features | |
| Number of Colors | 16.7 Millions Colors |
| Maximum Refresh Rate | 60 Hz (Analog), 60 Hz (Digital) |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Contrast Ratio | 20000:1 (Dynamic) |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 300 nits (2D) |
| Pixel Pitch | 0.27 mm |
| Touchscreen Features | |
| Touchscreen Support | No |
| Audio Features | |
| Speakers | No |
| Inbuilt Speaker | No |
| Power Features | |
| Power Consumption | 20 W (Standby) |